Wyrywanie ósemek

Ósemki, czyli zęby mądrości, bywają kłopotliwe. Rosną u większości ludzi. Wyrastają późno, nie zawsze w całości, za to często krzywo, bo nie ma już dla nich miejsca w łuku zębowym. Zęby mądrości i bywają przyczyną problemów stomatologicznych wielu naszych Pacjentów.

“Zęby mądrości usuwane są najczęściej z 2 powodów – stanów zapalnych dziąsła oraz rozwoju wad ortodontycznych, do których się przyczyniają”

Usuwanie ósemek tylko dlatego, że wyrosły, nie jest dobrym rozwiązaniem. Decyzja o wyrwaniu powinna mieć swoją zasadność. Należy pamiętać, że każdy własny ząb jest ważnym elementem jamy ustnej. Na ósemkach można na przykład w przyszłości osadzić protezy dentystyczne, jeśli zabraknie innych zębów.

A kiedy warto zdecydować się na ekstrakcję?

– gdy ząb jest zarażony próchnicą i rokowania na całkowite wyleczenie są niewielkie.

– jeśli ząb wyrósł krzywo lub wrasta w policzek

– gdy ząb mądrości nie mieści się w łuku zębowym i jest powodem stłoczenia innych zębów, prowadzącego na przykład wady zgryzu

– jeśli ósemka jest źródłem stanów zapalnych i innych dolegliwości bólowych z powodu częściowego lub całkowitego zatrzymania w trakcie wyżynania.

Usunięcie ósemki nie zawsze łatwe. Poziom jego trudności zależy od ułożenia samego zęba. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i często po wyrwaniu konieczne jest zakładanie szwów.