Leczenie kobiet w ciąży

Będziesz mamą i nie chcesz zrobić nic, co może zaszkodzić Twojemu dziecku. Unikasz stresu, a jeśli tylko możesz skupiasz się na przyjemnych rzeczach. Dentystę omijasz, bo czytałaś, że kobiety w ciąży nie mogą leczyć zębów.

Czy znasz wyniki badań naukowców , którzy sprawdzili, że nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie?

Leczenie stomatologiczne kobiet ciężarnych – co zalecamy?

Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale i konieczne. Z powodu zwiększonego ryzyka dla zdrowia zębów i dziąseł wskazane są regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. Zaplanuj je najlepiej na początek, półmetek i pod koniec ciąży. Dentysta na bieżąco oceni stan Twoich zębów i podejmie decyzję, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a które można odłożyć po porodzie.

Ból zęba w ciąży

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy – ból czy nadwrażliwość zęba – umów się na wizytę jak najszybciej. W razie pojawienia się ogniska próchnicy, trzeba je szybko zabezpieczyć. Obecność próchnicy u matki zwiększa ryzyko jej wystąpienia u dziecka. W czasie ciąży możliwe jest leczenie stomatologiczne niemal w pełnym zakresie!

Znieczulenie w ciąży u dentysty

Wiele obaw budzi nie tylko leczenie stomatologiczne, ale i samo znieczulenie kobiety w ciąży. Zupełnie niepotrzebnie! Znieczulenie miejscowe wykonywane podczas zabiegów stomatologicznych u kobiet w ciąży jest bezpieczne – zarówno dla matki jak i płodu. 

Zapalenie dziąseł w ciąży

Ciąża to wyzwanie dla Twoich zębów. Zmiany hormonalne, które jej towarzyszą powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Częste spożywanie posiłków i nudności czy wymioty sprawiają, że szybciej rozwija się próchnica. Częściej powstają również stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a szkliwo zębów jest bardziej narażone na zniszczenie przez kwasy żołądkowe.

Jakie są tego konsekwencje? Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, towarzyszy im ból. To często powoduje zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej.

Jak możesz sobie pomóc i jednocześnie chronić swoje dziecko?

Przynajmniej dwa razy w czasie ciąży zgłoś się na zabieg profesjonalnej higienizacji, czyli skaling (usuwanie płytki nazębnej) .

Nie zwlekaj – odkładająca się płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który wnika pod rozpulchnione dziąsła, powodując stan zapalny i docelowo rozchwianie zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł oraz przyzębia mogą prowadzić do przedwczesnego porodu oraz przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

“Kobiety w ciąży mogą wykonywać skaling ultradźwiękami. Końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG wykonywane w ciąży!